Programme

Click here to see the Preliminary Programme of the Conference

Plenary and keynote talks:

Larisa Afanasyeva – Download
Alexander Andronov – Download
Yuri Belyaev – Download
Alexander Bulinski – Download
Ekaterina Bulinskaya – Download
Sergey Demidov – Download
Stanisław Domoradzki – Download
Guy Fayolle
Erol Gelenbe
Viktor Kashtanov – Download
Eberhard Knobloch – Download
Dimitrios Konstantinides – Download
Victor Korolev
Nikolaos Limnios
Vladimir Lotov – Download
Gheorghe Mishkoy – Download
Anatolii Mogulskii – Download
Stanislav Molchanov – Download
Michele Pagano
Gerardo Rubino
Vladimir Rykov
Konstantin Samouylov
Nozer Singpurwalla – Download
Hermann Thorisson – Download
Vladimir Tikhomirov – Download
Vladimir Vatutin – Download
Elena Yarovaya – Download
Evgeny Zaytsev – Download
Andrey Zubkov

If you have any questions concerning the program, please contact the Organizing committee by e-mail: pc@acmpt.ru or pc@acmpt.moscow

List of sessions and their chairs:

A.1.1. Queueing Systems and Networks – I
Chairs: Mitko Dimitrov, Alexander Veretennikov

A.1.2. Reliability and Risks – I
Chairs: Ekaterina Bulinskaya, Dimitrios Konstantinides

A.1.3. Queueing Systems and Networks – II
Chairs: Mitko Dimitrov, Victor Kashtanov

A.1.4. Reliability and Risks – II
Chairs: Vladimir Rykov, Nikolay Kolev

A.1.5. Queueing Systems and Networks – III
Chairs: Anatoli Nazarov, Olimjon Sakhobov

A.1.6. Reliability and Risks – II
Chairs: Vladimir Rykov, Nikolay Kolev

A.2.1. Queueing Systems and Networks – IV
Chairs: Vladimir Rykov, Achyutha Krishnamoorthy

A.2.2. Branching Processes – I
Chairs: Stanislav Molchanov, Elena Yarovaya

A.2.3. Queueing Systems and Networks – V
Chairs: Sergey Foss, Vladimir Rykov

A.2.4. Branching Processes – II
Chairs: Stanislav Molchanov, Elena Yarovaya

A.2.5. Stochastic Differential Equations – I
Chairs: Valentin Konakov, Yana Belopolskaya

A.2.6. Queueing Systems and Networks – V (cont.)
Chairs: Sergey Foss, Vladimir Rykov

A.2.7. Branching Processes – II (cont.)
Chairs: Stanislav Molchanov, Elena Yarovaya

A.2.8. Stochastic Differential Equations – II
Chairs: Valentin Konakov, Yana Belopolskaya

A.3.1. Queueing Systems and Networks – VI
Chairs: Konstantin Samouylov, Dmitry Kozyrev

A.3.2.Queueing Systems and Networks – VII
Chairs: Oleg Abramov, Alexandr Makarichev

B.1.1. Limit Theorems – I
Chairs: Victor Korolev, Irina Shevtsova

B.1.2. Limit Theorems – II
Chairs: Victor Korolev, Irina Shevtsova

B.1.3. Limit Theorems – II
Chairs: Michail Kozlov, Vladimir Senatov

B.1.4. Computational Methods and Models
Chairs: Alexander Dudin, Patrik Ryden

B.2.1. Markov Processes
Chairs: Alexander Zeifman, Vladimir Lotov

B.2.2. Limit Theorems – III
Chairs: Vladimir Lotov, Anatolii Mogulskii

B.2.3. Probability and Mathematical Physics
Chairs: Vadim Malyshev, Mark Kelbert

B.3.1. Applications to Natural Sciences
Chairs: Maria Veretennikova, Irina Gudkova

B.3.2. Limit Theorems – IV
Chairs: Shokir Formanov, Vladimir Vatutin

C.1.1. Asymptotic Methods
Chairs: Stanislav Molchanov, Andrey Shkalikov

C.1.2. Mathematical Statistics – I
Chairs: Yuri Belyaev, Boris Lemeshko

C.1.3. Mathematical Statistics – II
Chairs: Yuri Belyaev, Boris Lemeshko

C.1.2. Mathematical Statistics – IV
Chairs: Yuri Belyaev, Boris Lemeshko

C.2.1. Random Walks
Chairs: Alexander Sakhanenko, Vladimir Vatutin

C.2.2. Mathematical Statistics – III
Chairs: Alexander Sakhanenko, Yuri Kharin

D.1.1. Alexander Soloviev and Reliability Theory
Chairs: Sergey Demidov, Svetlana Petrova

D.1.2. History of Mathematics – I
Chairs: Stanisław Domoradzki, Vladimir Tikhomirov

D.2.1. History of Mathematics – II
Chairs: Evgeny Zaitsev, Sergey Demidov